9. razred

8. razred

Učence osmega razreda, se v drugem ocenjevalnem obdobju, začne intenzivneje pripravljati na karierno orientacijo.  Učenci se seznanijo s spletnimi portali:

• Moja izbira (kalkulator točk, seznam poklicev, šol, programov): www.mojaizbira.si/
  • Informativa.si (informacije o vpisu v SŠ, predstavitev poklicev, štipendij): www.informativa.si/

Učenci intenzivneje zbirajo podatke in poklicne namere učencev, ki zaključujejo osnovnošolsko obveznost, sodelujejo z razredniki in učitelji ter izpolnijo vprašalnik o učnih navadah – VUN.

9. razred

Učenci v začetku šolskega leta prejmejo izvod meril za vpis v SŠ, izpolnijo Vprašalnik o poklicni poti ter prejmejo rokovnik za vpis.

Ponovno jim je predstavljen tudi izobraževalni sistem. Vsak  učenec se skupaj s starši  udeleži individualnega svetovanja pri šolski svetovalki za KO, kjer si lahko izposodijo tudi informacije o šolah, opise poklicev, pridobijo informacije o učnih navadah in testih sposobnosti.

Vsi učenci 9. razreda se udeležijo informativnega dneva, skupaj na šoli izpolnimo Prijave za vpis v srednjo šolo.

Do konca možnosti prenosa prijav še poteka svetovanje. Ob koncu šolskega leta učenci prejmejo še informacije za pridobitev štipendije. Prav tako se starši lahko udeležijo govorilnih ur pri šolski svetovalni službi.

Učenci se seznanijo z naslednjimi spletnimi portali:

Potek svetovalnega dela:

• celo leto: Individualno svetovanje učencem in staršem ter posredovanje gradiva,
  • oktober: Izpolnjevanje »Vprašalnika o poklicni poti«,
  • oktober – januar: Predstavitve vseh obalnih srednjih šol,
  • december: Seznanitev s spletnim portalom »Kam in kako«, Hollandov test interesov SDS
  • januar: Individualni razgovori s starši in učenci
  • februar: Razpis za vpis v srednje šole, informativni dnevi
  • marec: Izpolnjevanje prijav za vpis v srednje šole

Šolska svetovalna služba skupaj z učitelji in razredniki informira učence in starše o poklicni orientaciji. Sodelujemo z Zavodom RS za zaposlovanje, Ministrstvom za šolstvo in šport, Obrtno zbornico, Zdravstvenim domom, srednjimi šolami, dijaškimi domovi. Na šoli opravimo tudi razna testiranja v zvezi s karierno orientacijo (ugotavljanje sposobnosti, interesov, namer…). Učencem pomagamo pri prijavah in vpisu v srednjo šolo ter pri morebitnih preusmeritvah.

Sprotne informacije o dogajanju in aktivnostih so učencem posredovane pri urah pouka, razrednih urah, na oglasni deski in na internetni strani ter tudi v pisni obliki.