Štipendije

V slovenskem prostoru obstaja več vrst štipendij, ki so namenjene različnim skupinam otrok in mladostnikov. Vse o štipendijah se nahaja na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS: www.sklad-kadri.si.

Zakon o štipendiranju (Ur. l. RS št. 56/2013) lahko najdete na naslednjem spletnem naslovu: www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=201356&stevilka=2139.

DRŽAVNA ŠTIPENDIJA

Državne štipendije so namenjene spodbujanju izobraževanja in doseganja višje izobrazbene ravni upravičencev ter vzpostavljanju enakih možnosti za izobraževanje. Štipendija je namenjena dijakom, ki izhajajo iz socialno šibkejših družin. Pogoj za pridobitev je višina družinskega dohodka. Dodeljujejo jih pristojni Centri za socialno delo (Vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev), kamor se odda tudi vlogo.

Več na spletni strani: www.mddsz.gov.si.

KADROVSKA ŠTIPENDIJA

Namen kadrovskih štipendij je povezovanje človeških virov in zaposlovalne sfere, saj si tako podjetja lahko preko dolgoročnega kadrovskega načrtovanja zagotovijo razvoj ustreznih kadrov in na ta način spodbudijo razvoj podjetij. Prednost kadrovskih štipendij je v tem, da zagotavljajo takojšnjo prvo zaposlitev po končanem šolanju. Pogoje določi delodajalec.

Več na spletni strani: www.sklad-kadri.si/si/stipendije/kadrovske-stipendije/.

ZOISOVA ŠTIPENDIJA

Zoisove štipendije se dodeljujejo kot spodbuda za doseganje izjemnih dosežkov in s tem ustvarjanje dodane vrednosti na področju znanja, raziskovanja, razvojne dejavnosti in umetnosti. Namenjene so spodbujanju izobraževanja in doseganju višje ravni izobrazbe, dvigu odgovornosti štipendistov za svoje izobraževanje kot tudi za izbiro izobraževalnega programa, krajšanju dobe izobraževanja in izboljšanju zaposljivosti.

Pogoji: Za dodelitev Zoisove štipendije morajo vlagatelji poleg izpolnjevanja splošnih pogojev izkazati ustrezen izjemni dosežek IN ustrezen šolski ali študijski uspeh.

Dijaki 1. letnika neposredno ob prehodu iz osnovne v srednjo šolo morajo izkazati povprečno oceno najmanj 4,70. Za izračun povprečne ocene se upoštevajo vse ocene 9. razreda OŠ.

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije vsako leto junija, objavi javni razpis za dodelitev Zoisove štipendije na svoji spletni strani: www.sklad-kadri.si/si/stipendije/zois/.

ŠTIPENDIJA ZA DEFICITARNE POKLICE

Namen štipendij za deficitarne poklice je spodbujanje mladih za izobraževanje za tiste poklice, za katere je na trgu zaznati razkorak med trenutnim in prihodnjim številom razpoložljivih kadrov in predvideno ponudbo delovnih mest. Deficitarna področja in izobraževalne programe določa Politika štipendiranja 2020–2024.

Višina štipendije znaša od 1. 7. 2019 102,40 EUR mesečno. Vsako leto je podeljenih do 1000 štipendij. Deficitarna štipendija se lahko dodeli hkrati z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko.

Sklad vsako leto najpozneje do konca januarja objavi javni razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice.

Več na spletni strani: www.sklad-kadri.si/si/stipendije/deficitarne/.

Vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev
www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/