Usmerjanje

Kaj je namen usmerjanja otrok s posebnimi potrebami?

Usmerjanje je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami, ki za uspešno vključevanje v proces vzgoje in izobraževanja, potrebujejo ustrezne programe vzgoje in izobraževanja, zagotovitev različnih prilagoditev in oblik pomoči.

Po Zakonu o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami so to otroci z motnjami v duševnem razvoju, gluhi in naglušni otroci, slepi in slabovidni otroci, otroci z govorno-jezikovnimi motnjami, gibalno ovirani otroci, otroci s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, dolgotrajno bolni otroci in otroci s čustvenimi in vedenjskimi motnjami in otroci z avtističnimi motnjami.

 

Kako pričeti postopek usmerjanja?

Učitelji in šolska svetovalna služba spremljajo delo, razvoj in napredek vseh učencev. O morebitnih težavah in njihovem reševanju se redno pogovarjajo s starši. Začetek postopka usmerjanja se načeloma prične v sodelovanju staršev in otrokovega razrednika, šolske svetovalne službe ter mobilne specialno-pedagoške službe ter sledi predhodnemu delu učiteljev, svetovalne službe in/ali specialne pedagoginje ter logopedinje z otrokom.

Postopek usmerjanja pričnejo zakoniti zastopniki otroka (starši), in sicer tako, da vložijo Zahtevo za začetek postopka usmerjanja na pristojni območni enoti Zavoda RS za šolstvo (OE Koper, Cankarjeva 5, 6000 Koper).

Vloga mora vsebovati zahtevo za uvedbo postopka, strokovno dokumentacijo, ki jo je mogoče pridobiti na podlagi že opravljenih obravnav otroka, in poročilo vrtca, šole ali zavoda, ki ga otrok obiskuje. Kot strokovna dokumentacija štejejo: pedagoška, defektološka, socialna, psihološka, medicinska in druga poročila. Strokovno dokumentacijo pridobi Zavod RS za šolstvo, ki vodi postopek, lahko pa jo predložijo tudi starši, v kolikor z njo razpolagajo.

Staršem predlagamo, da se o učnih in/ali drugih težavah vašega otroka najprej pogovorite z razrednikom, ki se bo po potrebi obrnil na šolsko svetovalno službo ali vas usmeril k svetovalni delavki. Lahko pa se tudi sami obrnete na svetovalno delavko, ki se bo z vami pogovorila o postopku usmerjanja.

Predlog za uvedbo postopka usmerjanja lahko poda tudi šola, kamor je otrok vključen, v kolikor presodi, da je usmeritev potrebna pa starši ne vložijo zahteve za uvedbo postopka usmerjanja.

Na osnovi strokovnega mnenja senata Zavod RS za šolstvo izda  odločbo o usmeritvi  otroka s posebnimi potrebami v program vzgoje in izobraževanja ali pa se z odločbo ugotovi, da usmeritev ni potrebna.

V odločbi so opredeljeni program vzgoje in izobraževanja, vrtec, šola ali zavod, datum vključitve, dodatna strokovna pomoč, prilagoditve opreme, prostora in izvajanja, dodelitev spremljevalca ter druge pravice

Zoper odločbo o usmeritvi lahko starši v 15 dneh vložijo pritožbo in sicer pisno ali ustno na Območni enoti Zavoda RS za šolstvo. Če se starši na odločbo niso pritožili, so otroka dolžni vključiti v program in ustanovo v katero je usmerjen z odločbo. Prav tako je tudi šola oz. zavod dolžna sprejeti vašega otroka, če je z odločbo tako določeno. Šola oz. zavod je dolžna v tridesetih dneh po sprejemu otroka, pripraviti individualiziran program vzgoje in izobraževanja – IP. Pri pripravi le-tega sodelujejo tudi starši.

 

Dodatna strokovna pomoč za otroke s posebnimi potrebami

Dodatno strokovno pomoč izvajajo specialni pedagoginji, logopedinja, pedagoginja in socialna pedagoginja ter učitelji posameznih predmetnih področij.

Dodatno strokovno pomoč nudimo učencem, ki so bili po Zakonu o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, usmerjeni v program OŠ s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo v redni osnovni šoli, kot otroci s posebnimi potrebami.

Dodatna strokovna pomoč se izvaja v času pouka, v dogovoru z učencem in starši tudi v času izven pouka. Dodatna strokovna pomoč se izvaja glede na vrsto in stopnjo primanjkljajev, ovir oziroma motenj v oddelku ali izven njega individualno ali v skupini. Pri izvajanju dodatne strokovne pomoči in uresničevanju individualnega programa sodelujejo tudi starši oz. skrbniki

Število ur dodatne strokovne pomoči je določeno z odločbo o usmeritvi in se giblje od 1 ure do 5-ih ur tedensko, ena ura je vedno opredeljena kot svetovalna storitev.


Zahteva za uvedbo postopka usmerjanja dostopna na:

e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2189