S 1.1.2019 je začel veljati Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami (ZOPOPP), ki določa celostno obravnavo otrok s posebnimi potrebami in otrok z rizičnimi dejavniki v predšolskem obdobju.
Storitve zgodnje obravnave izvajajo Centri za zgodnjo obravnavo in predstavljajo del mreže razvojnih ambulant. V Centru za zgodnjo obravnavo so zaposleni: zdravnik specialist pediater, diplomirana medicinska sestra, srednja medicinska sestra ali administrator, fizioterapevti, delovni terapevti, logopedi, psihologi, specialni in rehabilitacijski pedagogi, socialni delavci in potrebi tudi drugi strokovnjaki.
Obravnava se prične pri zdravniku specialistu pediatru, ki opravi prvi pregled otroka in na podlagi svojih opažanj sestavi multidisciplinarni tim strokovnjakov iz članov Centra, ki so pomembni za pomoč otroku in družini.
Za otroke in njihove družine, za katere zdravnik presodi, da je to potrebno, multidisciplinarni tim pripravi individualni načrt družine, v katerem posebej opredeli vsakemu otroku in njegovi družini primerno zdravstveno, socialno in pedagoško pomoč.
V dogovoru s starši otroka, zdravnik določi koordinatorja pomoči družini, čigar naloga je, da posreduje priporočila multidisciplinarnega tima izvajalcem zgodnje obravnave, sodeluje s strokovnimi delavci vrtca ter skrbi za izmenjavo informacij med vsemi vključenimi.